Wyjątkowe pojazdy od A do Z. L jak Lamborghini LM002

W Sant’Agata Bolognese, 4 grudnia odbyła się premiera samochodu, który według producenta,tworzy nową klasę SSUV (Super Sport Utility Vehicle), a jego pierwszym przedstawicielem jest właśnie model Lamborghini Urus. O ile mocny SUV  w takiej konfiguracji  nie jest obecnie czymś wyjątkowym, biorąc oczywiście pod uwagę szeroką ofertę konkurencji, w postaci tuningowanych fabrycznie  “muscle-SUV-ów” ze stajni Mecedesa, BMW, Audi, a ostatnio nawet Maserati i Jaguara. Niemniej jednak jest to Lamborghini i  premiera tego modelu ekscytuje każdego miłośnika motoryzacji.  Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie jest to pierwsza próba włoskiego producenta w segmencie terenowych osobówek. Oczywiście zanim pojecie SUW i “miejskie” terenówki zaczęły być w modzie.  Wywodząca się z produkcji ciągników rolniczych firma, w latach 1986-93, miała w swojej ofercie model LM002, który nawet dzisiaj budzi zaciekawienie i respekt.

materiały prasowe – Lamborghini

Swoje korzenie miał on w modelu LM001, projektowanego na potrzeby wojska. Cywilne wersje wyróżniały mocne silniki V12  o pojemności 5,2 litra i mocą dochodząca do 450KM lub prawie 600 KM dla wersji budowanej z myślą o rajdzie Paryż-Dakar. Koniec końców LM002 nie doczekał się startu w tej imprezie, a tak mocne silniki nie były niczym nadzwyczajnym. W końcu, aby nadać takiemu kolosowi, o wadze bliskiej 3t, przyzwoitych osiągów, było to konieczne posunięcie ze strony inżynierów. Dodatkowo wersje cywilne były bardzo bogato wyposażone i ekskluzywnie wykończone.

 

materiały prasowe – Lamborghini

 

W sumie wyprodukowano 301 sztuk tego auta, wiec w pełni zasługuje on na miano pojazdu kolekcjonerskiego. Jeśli spotkacie go na drodze, koniecznie zróbcie mu zdjęcie i poinformujcie nas o tym, byłoby to nie lada wydarzenie:)